Fiskus źle chce rozliczać wydatek na podatek spoza UE
Brytyjski VAT podlegający wpłacie do urzędu skarbowego nie jest powiązany tylko z jednym konkretnym przychodem.
W lipcu 2021 r. spółka wystąpiła o interpretację dotyczącą CIT w zakresie skutków związanych z transakcjami dokonywanymi na terytorium Wielkiej Brytanii.
We wniosku wyjaśniła, że zajmuje się głównie sprzedażą artykułów dziecięcych. W celu prowadzenia tam działalności jest zarejestrowana dla celów rozliczeń z tytułu brytyjskiego VAT, czyli posiada brytyjski NIP.
Spółka tłumaczyła, że w związku z dokonywaniem krajowych (tj. brytyjskich) dostaw towarów zobowiązana jest wystawiać faktury z brytyjskim VAT należnym. Co też ważne, gdy zacznie nabywać na terytorium Wielkiej Brytanii towary i usługi będzie otrzymywać faktury oraz regulować płatności w kwocie brutto, na którą będzie się składać kwota netto oraz kwota brytyjskiego VAT naliczonego. Podatniczka zauważyła, że brytyjski VAT opiera się na zasadzie neutralności charakterystycznej także dla konstrukcji jego polskiego odpowiednika. Suma kwot podatku należnego otrzymywanych od nabywców –skiego urzędu skarbowego. Z tym że kwota podlegająca wpłacie może być obniżona o sumę kwot brytyjskiego VAT naliczonego wykazanego na fakturach otrzymywanych od dostawców i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta